Start Discovering Solved Questions and Your Course Assignments
TextBooks Included
Solved Assignments
Asked Questions
Answered Questions
Assume that the change in kinetic energy is negligible. Determine the magnitude and direction of heat transfer rate during the process.
A particle moves along a straight line with an acceleration of a = 5/(3s^1/3 + s^5/2)m/s^2, where s is in meters. Determine the particle's velocity when s=2m, if it starts from rest when s=1m. Use
Calculate the density, in gram/cm3, of a perfect aluminum crystal assuming that that there are no vacancies. Give an answer with at least four significant figures.
Tests reveal that a normal driver takes about 0.75s before he or she can react to a situation to avoid a collision. It takes about 3s for a driver having 0.1% alcohol in his system to do same.
Car A starts from rest at t=0 and travels along a straight road with a constant acceleration of 6ft/s2 until it reachers a speed of 80 ft/s2 . Afterwards it maintains this speed.
R-134a is flowed into an insulated 0.2m3 initially container from a line at 500kPa, saturated vapor until the flow stops by itself. Find the total irreversibility in the process.
A blower develops 750mm of water gauge at a speed of 1480rpm and a flow rate of 38cubicmeter per sec. Determine the specific speed of air blower?
Motion of the threaded collars and is controlled by the rotation of their respective lead screws. If has a velocity to the right of and has a velocity to the left of when, determine the angular velo
A force is described as 150 lb, acting through the origin of a two dimensional coordinate system, up at an angle 135º counterclockwise with the positive x axis. Sketch the force. Write the for
The acceleration of a particle as it moves along a straight line is given by a=(2t-1)m/s^2, where t is in seconds. If s= 1m and v= 2m/s when t=0, determine the particle's velocity and position when
What would be the equivalent work input required to achieve this same effect. How far would a 1 kg weight have to fall to achieve this?
A supersonic aircraft consumes 5320 imperial gallons of kerosene per hour of flight and flies an average of 14 hours per day. It takes roughly seven tons of crude oil to produce one ton of kerosene.
A waste treatment pond is 50 m long and 15 m wide, and has an average depth of 2 m. The density of the waste is 85.3 lb m/ft cube. Calculate the weight of the pond contents in lbf, using a single d
If 10m^3 of hydrogen at 0.4 MPa and room temperature is adiabatically mixed with 20m^3 of nitrogen at 0.1 MPa and room temperature, determine the molecular weight, R, and the final pressure of the m
A machine of mass 125kg supported by springs of total stiffness k=750kn/m. the rotating parts have a mass of 2.5kg which is displaced 2.2mm from the centre of rotation. the damping system c=3346ns/m
A No. 120 roller chain operates on a small sprocket of 12 teeth. Calculate and plot the curves for horsepower vs. speed from 0 to1400 rpm at 100 rpm increments.
What is the probability that at most eight of ten independently selected specimens have a hardness of less than 75.84?
An 800 ft ship has a displacement of 35,000 tons, and the area defined by the waterline is 38,000 ft2. Will the ship take more or less draft when steaming from salt water to fresh water? How much w
Given: Steam flowing thru converging insulated nozzle, 25cm long with inlet diameter of 5cm. At nozzle enterance T=325C and P=700kPa. The velocity is 30m/sec. At nozzle exit steam temperature and pr
A steel insert of 60mm internal diameter and 70mm external diameter is shrunk with a diameteral interfernce of 0.1mm into an aluminiun=m mould for forming plastic. The mould can be regarded as a cyl
What is the probability that the first machine produces an acceptable cork? What is the probability that the second machine produces an acceptable cork?
A dish of liquid water is placed on a table in a room. After a while, all of the water evaporates. Taking the water and the air in the room to be closed system, can the system be regarded as a pure
Show the process on a P-v diagram and calculate the thermal efficiency of the cycle, where thermal efficiency is defined as the net work out divided by the heat in.
A ball is released from the bottom of an elevator which is traveling upward with a velocity of 6ft/s. If the ball strikes the bottom of the elevator shaft in 3 s, determine the height of the elevato