--%>

Problem on Adiabatic expansion

Calculate the change in entropy for the system for each of the following cases. Explain the sign that you obtain by a physical argument

a) A gas undergoes a reversible, adiabatic expansion from an initial state at 500 K, 1 MPa, and 8.314 L to a final volume of 16.628 L.

b) One mole of methane vapor is condensed at its boiling point, 111 K; Δhv = 8.2 [kJ/mol].

c) One mole of liquid water is cooled from 100°C to 0°C. Take the average heat capacity of water to be 4.2 JK-1g-1.

d) Two blocks of the same metal with equal mass are at different temperatures, 200°C and 100°C. These blocks are brought together and allowed to come to the same temperature. Assume that these blocks are isolated from their surroundings. The average heat capacity of the metal is 24 JK-1mol-1.

E

Expert

Verified

(a) Since the heat transfer, ΔQ = 0, in reversible adiabatic process, the entropy change,

ΔS = ΔQ/T = 0

(b) ΔS = Δhv/T = (-8.2 kJ/mol)/111 K = -0.074 kJ/(mol.K) = -74 J/(mol.K)

Since one mol is condensed, -74J/K is the entropy change, and this heat taken up by surrounding whose entropy change is positive 74J/K, and hence the entropy change of system plus surrounding is zero, in confirmation with the second law of thermodynamics.

(c) ΔS = ΔQ/T = ∫cp,avgdT/T = cp,avg ∫dT/T = cp,avg ln (T2/T1) = 4.2 ln(273/373) = = -1.31 J/(gK).

But we have 1 mol of water, i.e. 18 gm of water. Hence ΔS = -1.31 x 18 = -23.58 J/K

The negative sign implies that heat is lost or transferred from system to surrounding.

In other words water is cooled, by transferring the heat, hence the change in entropy is negative, while the surrounding gain the same amount of heat and for it the change in entropy is positive, hence the total change in entropy is zero, i.e. System + Surroundings.

(d) Let the equilibrium temperature be T,

mCp(200 – T) = mCp(T – 100)
(200 – T) = (T – 100)
T = 150oC

Total change in entropy of the system,

        = change in entropy of 1st block + change in entropy of 2nd block

        = cp ln (T2/T1) + cp ln (T2/T1)

        = 24ln (423/473) + 24ln (423/373)

        = 0.338 J/mol.K

Thus the entropy change is positive in this case, implying there are more configurations when the two blocks are allowed to interact.

   Related Questions in Chemistry

  • Q : What do you mean by the term hydra What

    What do you mean by the term hydra? Briefly define it.

  • Q : Molarity of cane sugar solution 171 g

    171 g of cane sugar (C12H22O11)  is dissolved in one litre of water. Find the molarity of the solution: (i) 2.0 M (ii) 1.0 M (iii) 0.5 M (iv) 0.25 M Choose the right answer from above.

  • Q : Problem on colligative properties

    Choose the right answer from following. The magnitude of colligative properties in all colloidal dispersions is : (a) Lowerthan solution (b)Higher than solution(c) Both (d) None

  • Q : Whether HCl is a base or an acid

    Whether HCl is a base or an acid? Briefly state your comments?

  • Q : Molarity based question Help me to

    Help me to solve this problem. 4.0 gm of NaOH are contained in one decilitre of solution. Its molarity would be: (a) 4 M (b)2 M (c)1 M (d)1.5 M

  • Q : Describe Transformation Matrices. Each

    Each symmetry operation can be represented by a transformation matrix.You have seen what happens when a molecule is subjected to the symmetry operation that corresponds to any of the symmetry elements of the point group to which the molecule belongs. The m

  • Q : Film Mass Transport Sulfur trioxide

    Sulfur trioxide (SO3) is manufactured by the gas-phase oxidation of SO2 over a platinum catalyst: SO2 + ½ O2 à SO3 The catalyst is a non-porous ext

  • Q : Molarity 20mol of hcl solution requires

    20mol of hcl solution requires 19.85ml of 0.01 M NAOH solution for complete neutralisation. the molarity of hcl solution

  • Q : Molarity of Sulfuric acid Choose the

    Choose the right answer from following. What is the molarity of H2SO4 solution, that has a density 1.84 gm/cc at 35c and contains solute 98% by weight: (a) 4.18 M (b) 8.14 M (c)18.4 M (d)18 M

  • Q : Question based on lowering of vapour

    Choose the right answer from following. The relative lowering of vapour pressure produced by dissolving 71.5 g of a substance in 1000 g of water is 0.00713. The molecular weight of the substance will be:  (a) 18.0 (b) 342 (c) 60 (d) 180