--%>

Problem on Redlich-Kwong equation

i) Welcome to Beaver Gas Co.! Your first task is to calculate the annual gross sales of our superpure-grade nitrogen and oxygen gases.

a) The total gross sales of N2 is 30,000 units. Take the volume of the cylinder to be 43 L, the pressure to be 12,400 kPa, and the cost to be $6.I/kg. Compare your result to that you would obtain using the ideal gas model.

b) Repeat for 30,000 units of O2 at 15,000 kPa and $9/kg.

ii) Use the Redlich-Kwong equation to calculate the size of vessel you would need to contain 30 kg of acetylene mixed with 50 kg of n-butane at 30 bar and 450 K. The binary interaction coefficient is given by k12 = 0.092.

E

Expert

Verified

(i)

(a) The amount in kg, of superpure grade N2, per container is calculated below,

PV = nRT

n = PVT1/(TP1V1/n1)) ... where suffix 1 indicates conditions at STP.

n = (12400)(43x10-3)(273)/((298)(101)(22.4)) = 0.22 kmol

m = Mn = 28 x 0.22 = 6.16 kg.

Hence according to Ideal gas law, there'll be 6.16 kg per unit of superpure-grade N2.

And the annual gross sales will be $ 6.1 x 6.16 x 30000 = $1127280 = $1.13 million

(b) The amount in kg, of superpure grade O2, per container is calculated below,

PV = nRT

n = PVT1/(TP1V1/n1)) ... where suffix 1 indicates conditions at STP.

n = (15000)(43x10-3)(273)/((298)(101)(22.4)) = 0.27 kmol

m = Mn = 32 x 0.27 = 8.64 kg.

Hence according to Ideal gas law, there'll be 8.64 kg per unit of superpure-grade O2.

And the annual gross sales will be $ 9 x 8.64 x 30000 = $ 2332800 = $2.33 million

(ii)

The following data is obtained from Internet.

Acetylene

MW 26 g/mol
Pc 61.91 bar
Tc 35.1 oC

n-butane

MW 58.12
Pc   38 bar
T  425 K

The total amount of mixture in kmol = 30/26 + 50/58.12 = 2.01

x1 = mole fraction of acetylene = (30/26)/2.01 = 0.57

x2 = mole fraction of n-butane = 0.43

Redlich-Kwong parameters (Note that P is in kPa and T is in K)

acetylene:

a1 = 0.427R2Tc2.5/Pc = 0.427(8.314)2(308.2)2.5/6273 = 7846
b1 = 0.0866RTc/Pc = 0.0866(8.314)(308.2)/6273 = 0.0354

n-butane:

a2 = 0.427R2Tc2.5/Pc = 0.427(8.314)2(425)2.5/3850 = 28547

b2 = 0.0866RTc/Pc = 0.0866(8.314)(425)/3850 = 0.0795

Using the following mixing rules, we'll find a and b for the binary mixture.

aij = (1 – kij)ai1/2aj1/2  and a = ΣΣxixjaij  ; b = Σxib  ......(1)

a12 = a21 = (1 – 0.092)(7846)1/2(28547)1/2 = 13589

a11 = a1; and a22 = a2.

Now using equation (1)

a = (0.57)(0.57)(7846) + (0.57)(0.43)(13589) + (0.43)(0.43) (28547) + (0.43)(0.57)(13589) = 14489

b = 0.57x0.0354 + 0.43x0.0795 = 0.054

The Redlich Kwong equation,

P = {RT/(Vm – b)} - {a/(T1/2Vm(Vm+b))}

Use the given values,

P = 30 bar = 3030.75 kPa

T = 450 K

After rearraning the Redlich-Kwong equation we get a cubic polynomial in Vm.
64483Vm3 – 79465Vm2 – 4479Vm – 782 = 0

We obtain the roots using MATLAB's roots function,

1.29
-0.0305 + 0.0919i
-0.0305 - 0.0919i

Hence the volume of the vessel is Vm x No of moles,
= 1.29 x 2.01 = 2.6 m3 = 2600 lit.

   Related Questions in Chemistry

  • Q : How to calculate solutions molar

    The contribution of an electrolyte, or an ion electrolyte, is reported as the molar of a conductance. The definition of the molar conductance is based on the following conductivity cell in which the electrodes are 1 m apart and of sufficient area that th

  • Q : Describe Point Groups. For any

    For any symmetric object there is a set of symmetry operations that, together, constitute a mathematical group, called a point group.It is clear from the examples that most molecules have several elements of symmetry. The H2O

  • Q : Structure of a DNA molecule Elaborate

    Elaborate the structure of a DNA molecule?

  • Q : Molecular energies and speeds The

    The average translational kinetic energies and speeds of the molecules of a gas can be calculated.The result that the kinetic energy of 1 mol of the molecules of a gas is equal to 3/2 RT can be used to obtain numerical values for the

  • Q : Question on seminormal solution Provide

    Provide solution of this question. The weight of sodium carbonate required to prepare 500 ml of a seminormal solution is: (a) 13.25 g (b) 26.5 g (c) 53 g (d) 6.125 g

  • Q : Question on Raoults law Give me answer

    Give me answer of this question. For a dilute solution, Raoult's law states that: (a) The lowering of vapour pressure is equal to mole fraction of solute (b) The relative lowering of vapour pressure is equal to mole fraction of solute (c) The relative lowering of v

  • Q : Cations Chromium(III) hydroxide is

    Chromium(III) hydroxide is highly insoluble in distilled water but dissolves readily in either acidic or basic solution. Briefly explain why the compound can dissolve in acidic or in basic but not in neutral solution. Write appropriate equations to support your answer

  • Q : Microwave Adsorption The absorption of

    The absorption of microwave radiation increases the rotational energy of molecules and gives information about the moment of inertia of the molecules.Now we can begin the study of the spectroscopy that explores the different ways in which the energy of the

  • Q : Explain the molecular mass with respect

    During the formation of polymers, different macromolecules have different degree of polymerisation i.e. they have varied chain lengths. Thus, the molecular masses of the individual macromolecules in a particular sample of the polymer are different. Hence, an average value of the molecular mass is

  • Q : Distribution law Help me to go through

    Help me to go through this problem. The distribution law is applied for the distribution of basic acid between : (a) Water and ethyl alcohol (b) Water and amyl alcohol (c) Water and sulphuric acid (d) Water and liquor ammonia