--%>

Molecular energies and speeds

The average translational kinetic energies and speeds of the molecules of a gas can be calculated.

The result that the kinetic energy of 1 mol of the molecules of a gas is equal to 3/2 RT can be used to obtain numerical values for the average energies and speeds of these molecules. Notice, first, the remarkable generality of the relation KE = 3/2 RT. The translational kinetic energy of 1 mol of molecules, and therefore the average translational energy of the individual molecules, and therefore the average translational energy of the individual molecules, depends on only the temperature of the gas. None of the properties of the molecules not the atomic makeup, not the mass, not the shape-need is considered. The average kinetic energy of gas molecules depends on only the temperature.

Molecular translational energies: the value of R was obtained as 8.3143 J K-1 mol-1. The translational kinetic energy of 1 mol of gas molecules at 25°C (298.15 K) is

3/2 RT = 3/2 (8.3143 J K-1 mol-1) (298.15 K)

= 3718 J mol-1 = 3.718 kJ mol-1

This quantity, about 4 kJ/mol, will be a useful reference energy amount. It is a measure of the readily available, or "loose-change, " energy.

The average energy of a single molecule is given by

ke? = KE/ 639_molecular energy.png = (3/2 RT)/ 639_molecular energy.png 

For dealing with the energies of individual atoms or molecules, it is convenient to introduce a constant k, called the Boltzmann constant, as

K = R/ 639_molecular energy.png = 1.3806 × 10-23 J K-1

Notice that the Boltzmann constant is the gas constant per molecule. With this new constant we can express the average translational kinetic energy of a molecule of a gas as

ke? = 3/2 kT 

This energy, at 25°C, is

ke? = 3/2 (1.3806 × 10-23 J K-1) (298.15 K)

= 6.174 × 10-23 J


Speeds of molecules: energies have broader application in chemistry than do speeds. But at first it is easier to appreciate speeds.

Consider a gas that contains molecules of a particular mass. Molecular speed values can be obtained by writing the kinetic energy of 1 mol of these molecules as

KE = 639_molecular energy.png (1/2 mv2?) = ½( 639_molecular energy.png m)v2? = ½ Mv2?

Where M is the mass of 1 mol of molecules. This kinetic energy is given, according to our kinetic-molecular theory deviation, by

KE = 3/2 RT

Equating these expressions and rearranging give

√v2 = √3RT/M

The cumbersome term √v2 is known as the root mean square (rms) speed. It is the value that would be obtained if each molecular speed were squared, the average value of the squared terms was calculated, and finally the square root of this average is obtained. The rms value is only slightly different from a simple average if the individual contributions are bunched closely together. The rms value is typically about 10 percent higher than the simple average. We can, for the moment, take the rms value as being indicative of the average molecular speed.

Average speeds of gas molecules (equal to 0.921 √v2) at 25°C (298 K) and 1000°C (1273 K)

357_molecular energy1.png

   Related Questions in Chemistry

  • Q : Molarity of solution Help me to go

    Help me to go through this problem. When 7.1gm Na2SO4 (molecular mass 142) dissolves in 100ml H2O , the molarity of the solution is: (a) 2.0 M (b) 1.0 M (c) 0.5 M (d) 0.05 M

  • Q : Question based on maximum vapour

    Provide solution of this question. Which has maximum vapour pressure: (a) HI (b) HBr (c) HCl (d) HF

  • Q : Show your calculations Superphosphate

    Superphosphate has the formulae: CaH4 (PO4)2H2).  Calculate the percentage of phosphorus in this chemical.  Show your calculations  (around ten lines);  also Work out how to make up a nutrient mixtur

  • Q : Vapour pressure over mercury Choose the

    Choose the right answer from following. At 300 K, when a solute is added to a solvent its vapour pressure over the mercury reduces from 50 mm to 45 mm. The value of mole fraction of solute will be: (a)0.005 (b)0.010 (c)0.100 (d)0.900

  • Q : Question on Raoults law Give me answer

    Give me answer of this question. For a dilute solution, Raoult's law states that: (a) The lowering of vapour pressure is equal to mole fraction of solute (b) The relative lowering of vapour pressure is equal to mole fraction of solute (c) The relative lowering of v

  • Q : How much phosphorus is in superphosphate

    Superphosphate has the formulate: CaH4 (PO4)2 H2O calculate the percentage of Phosphorus in this chemical. Show your calculations

  • Q : Importance of organic chemistry

    Describe the importance of organic chemistry?

  • Q : Molecular crystals Among the below

    Among the below shown which crystal will be soft and have low melting point: (a) Covalent  (b) Ionic  (c) Metallic  (d) MolecularAnswer: (d) Molecular crystals are soft and have low melting point.

  • Q : Non-ideal Gases Fugacity The fugacity

    The fugacity is a pressure like quantity that is used to treat the free energy of nonideal gases.Now we begin the steps that allow us to relate free energy changes to the equilibrium constant of real, nonideal gases. The thermodynamic reaction 

  • Q : Problem based on normality Choose the

    Choose the right answer from following. NaClO solution reacts with H2SO3 as,. NaClO + H2SO3→NaCl+ H2SO4. A solution of NaClO utilized in the above reaction contained 15g of NaClO per litre. The