Determining mole fraction of water in mixture
A mixture has 18 g water and 414 g ethanol. What is the mole fraction of water in mixture (suppose ideal behaviour of mixture): (i) 0.1 (ii) 0.4 (iii) 0.7 (iv) 0.9 Choose the right answer from above.
A mixture has 18 g water and 414 g ethanol. What is the mole fraction of water in mixture (suppose ideal behaviour of mixture): (i) 0.1 (ii) 0.4 (iii) 0.7 (iv) 0.9
Choose the right answer from above.
Expert
The right answer is (a) Molecular weight of C2H5OH = 24+5+16+1= 46Molecular mass of H2O = 18414g of C2H5OH has 414/ 46= 9 mole18g H2O has 18/18 = 1 moleMole fraction of water = n1/ n1 + n1 = 1 / 1+9 = 1 / 10 = 0.1
Select the right answer of the question.10ml of conc.H2SO4 (18 molar) is diluted to 1 litre. The approximate strength of dilute acid could be: (a)0.18 N (b)0.09 N (c) 0.36 N (d)1800 N
On passing H2S gas through a solution of Cu+ and Zn+2 ions, CuS is precipitated first because: (i) Solubility product of CuS is equal to the ionic product of ZnS (ii) Solubility product of CuS is equal to the solubility product o
Choose the right answer from following. If two substances A and B have P0A P0B= 1:2 and have mole fraction in solution 1 : 2 then mole fraction of A in vapours: (a) 0.33 (b) 0.25 (c) 0.52 (d) 0.2
Describe the number of electrons in the benzene? Write a short note on it?
Select the right answer of the question. Molar solution contains: (a)1000g of solute (b)1000g of solvent (c)1 litre of solvent (d)1 litre of solution
When the diffusion process is treated as the movement of particles through a solvent the diffusion coefficient can be related to the effective size of diffusing particles and the viscosity of the medium.To see how the experimental coefficients can be treat
give atleast two application of following colligative properties
The free energy of a gas depends on the pressure that confines the gas. The standard free energies of formation, like those allow predictions to be made of the possibility of a reaction at 25°C for each reagent at
Provide solution of this question. How many moles of water are present in 180 of water: (a)1 mole (b)18 mole (c)10 mole (d)100 mole
Help me to go through this problem. 6.02x 1020 molecules of urea are present in 100 ml of its solution. The concentration of urea solution is: (a) 0.02 M (b) 0.01 M (c) 0.001 M (d) 0.1 M (Avogadro constant, N4= 6.02x 1023mol -1)<
18,76,764
1924033 Asked
3,689
Active Tutors
1416437
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!