Molarity of Nacl solution
When 5.85 g of NaCl (having molecular weight 58.5) is dissolved in water and the solution is prepared to 0.5 litres, the molarity of the solution is: (i) 0.2 (ii) 0.4 (iii) 1.0 (iv) 0.1
Expert
The right answer is (a)
M = W/Molecular Wt x volume in litre = 5.85/ 58.5 x 0.5 = 0.2 M
37% weight of HCl and density is 1.1g/ml. find molarity of HCl
Choose the right answer from following. The magnitude of colligative properties in all colloidal dispersions is : (a) Lowerthan solution (b)Higher than solution(c) Both (d) None
Help me to go through this problem. The distribution law is applied for the distribution of basic acid between : (a) Water and ethyl alcohol (b) Water and amyl alcohol (c) Water and sulphuric acid (d) Water and liquor ammonia
The solution of sugar in water comprises: (i) Free atoms (ii) Free ions (iii) Free molecules (iv) Free atom and molecules. Choose the right answer from the above.
Whether HCl is a base or an acid? Briefly state your comments?
Silicon has three naturally occurring isotopes. 28Si, mass = 27.976927; 29Si, mass = 28.976495; 30Si, mass = 29.973770 and 3.10% abundance. What is the abundance of 28Si?
Illustrate a tripod? And how it’s used?
The accuracy of your written English will be taken into account in marking. 1. (a) Identify the spectator ions in the following equation &nb
with the help of polarity of c-x bond show that aryl halides are less reactive than alkyl halides
18,76,764
1947248 Asked
3,689
Active Tutors
1440244
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!