--%>

Problem on mechanical efficiency of the pump

The oil pump is drawing 25 kW of electric power while pumping oil with ρ = 860 kg/m3 at a rate of 0.1 m3/s. The inlet and outlet diameters of the pipe are of 8 cm and 12 cm, respectively. When the pressure rise of oil in the pump is measured to be 250 kPa and the motor efficiency is 90%, then find out the mechanical efficiency of the pump. Taking kinetic energy correction factor to be 1.05.

598_mechanical eff.jpg

E

Expert

Verified

Given:

Inlet Dia, Di = 8 cm = 8 x 10-2 m
Outlet Dia, Do = 12cm = 12 x10-2m

Density of oil,  δ = 80Kg /m3

Flow rate Q = 0.1 m3/s

Pressure rise = 250KPa = 250 x10-3 Pa

Power supplied to the pump = 25Kw = 25 x 10-3 w

Motor efficiency = .90

Kinetic energy correction factor, α= 1.05

Inlet area Ai= Π/4 x D12=-Π/4 x (8 x 10-2)2 = 0.0804 m2
Outlet area A0= Π/4 x D02 = Π/4 x (12 x10-2)2= 0.1809 m2

Average evolution 
Vi = Q/Ai = 0.1/ 0.804 = 1.1235 m/s
V0 = Q/A0 = 0.1/ 0.1809 = 0.5526 m/s

A note of kinetic energy correction factor

K. E correction factor, α = (K. E /See based on actual velocity) / (K. E / See based on average velocity)

The factor α is used when the flow is viscous.

Applying Bernoulli’s equation at the inlet (i) i outlet (0) of the pump.

Pi/ δg + α1 Vi2/ 2g +zi + HP= P0 /δg +α2 Vo2/2g + Z0 + Hf .

Given  αi= α2= α= 1.05     (Z0 –Zi is considered negligible)
HP = head added by the pump
Hf = head loss due to friction

H= HP – Hf = P0–Pi / δg + α ( V02-V12)/ 2g
    = 250 x 103 / 1000 x 9.81 + 1.05 / 2 x 9.81 (0.55262  - 1.2435)
    = 25.42 m

Power of the pump PP= δg QH
            = 1000 x9.81x 0.1 25.42
            = 24934.85 w
            = 24.934Kw

Mechanical efficiency of the pump:

Case (1)  ηm = power output/power input = 24.934/ 25 = 99%
Case (2)  if the  motor is to get 25Kw  considering its efficiency  the supply should be of 25/ 0.9 KW

ηm = 24.934/ (25/0.9) = 89.67%

   Related Questions in Mechanical Engineering

  • Q : Problem on Ideal gas process A) Air at

    A) Air at 4MPa and 3000C enters a will insulated turbine operating at steady state with negligible velocity. The air expands to an exit pressure of 100KPa. The exit velocity and temperature are 90 m/s and 1000C respectively. The diameter of the e

  • Q : Define Mechanism Mechanism : The

    Mechanism: The mechanism is a system of moving parts which changes an input motion and force into the desired output force and motion.

  • Q : Static and Dynamic load What are Static

    What are Static and Dynamic load and what are their significant dynamic effects?

  • Q : Difference between pressure vessel &

    Difference between pressure vessel & column: The Pressure vessels (cylinder or tank) are utilized to store fluids under pressure. If the pressure vessel are design in the form of column to separate the gas at u

  • Q : Working environment in Product design

    Working environment: The conditions under which the product is likely to be used, stored, and transported must be specified. The product may have to operate in conditions of extreme temperature, be subject to vibration, radiation; these conditions wil

  • Q : Technology and Engineering Explain

    Explain difference between the Technology and Engineering?

  • Q : Safe turbine operation For safe turbine

    For safe turbine operation how many governors are generally required and Why?

  • Q : Synchronous generator & Generating units

    Question 1: Three generating units operating in parallel at 60 Hz have rating of 300, 500, and 600    MW and have speed-droop characteristics of 5, 4, and 3%, respectively. Due to a change in load, a

  • Q : Cavitation elimination by Pump How

    How Cavitation is eliminated by the Pump?

  • Q : Problem related to the value of the

    Water flows via a pipe of about 300 mm diameter at the rate of 66 L/s. Evaluate the value of the manometer reading, ‘h’. The Specific gravity of manometer liquid is taken as 0.8.