• Q : Consolidation of worksheet entries and equity method journal....
    Accounting Basics :

    Boxwell Corporation purchased 60 percent of Conway Company on January 1, 20X7, for a total of $277,500. Conway reported the following operating results for the next three years:

  • Q : What is the gain or loss on the retirement....
    Accounting Basics :

    A company has bonds outstanding with a par value of $100,000. The unamortized discount on these bonds is $4,500. The company retired these bonds by buying them on the open market at 97. What is the

  • Q : Determine the present value of the advantage....
    Accounting Basics :

    John Paul Jones Inc. is a conservatively managed boat company whose motto is, "The old ways are the good ways." Management has always used straight-line depreciation for tax and external reporting p

  • Q : Determine the salvage value at the end....
    Accounting Basics :

    A delivery truck was purchased on June 1, 2009, for $100,000. It was estimated to have a $10,000 salvage value after being driven 120,000 miles. During 2011, the truck was driven 20,000 miles. The

  • Q : The most recent interest date....
    Accounting Basics :

    A company issues at par 8% bonds with a par value of $153,000 on April 1, which is 4 months after the most recent interest date. The cash received for accrued interest on April 1 by the bond issuer

  • Q : Determine the activity rate for procurement per purchase....
    Accounting Basics :

    Panamint Systems Corporation is estimating activity costs associated with producing disk drives, tapes drives, and wire drives. The indirect labor can be traced to four separate activity pools.

  • Q : Calculate the total standard cost of hofburgs product....
    Accounting Basics :

    Hofburg's standard quantities for 1 unit of product include 2 pounds of materials and 1.5 labor hours. The standard rates are $2 per pound and $7 per hour. The standard overhead rate is $8 per direc

  • Q : Calculate an analysis of costs and expenses reveals....
    Accounting Basics :

    An analysis of costs and expenses reveals that variable cost of goods sold is $95 per unit and variable operating expenses are $35 per unit.

  • Q : What effect of the make-or-buy decision....
    Accounting Basics :

    Lunar, Inc. produces several types of hoses. An outside supplier has offered to produce the commercial hose for Lunar for $640 each. Lunar needs 1,000 fountains annually.

  • Q : How to estimating activity costs associated....
    Accounting Basics :

    Panamint Systems Corporation is estimating activity costs associated with producing disk drives, tapes drives, and wire drives. The indirect labor can be traced to four separate activity pools.

  • Q : Explain the materials price and quantity variances....
    Accounting Basics :

    Instructions (a) Compute the materials price and quantity variances. (b) Journalize the purchase of the materials and the issuance of the materials, assuming a standard cost system is used.

  • Q : Compute the controllable and volume overhead variances....
    Accounting Basics :

    Overhead incurred for 86,000 actual direct labor hours worked. $435,000 Overhead rate (Variable $3.00; fixed $2,00) at normal capacity of 90,000 direct labor hours. $5.00 Standard hours allowed for

  • Q : New piece of manufacturing machinery....
    Accounting Basics :

    Company is contemplating investing in a new piece of manufacturing machinery. The amount to be invested is $150,000. The present value of the future cash flows is $145,000. Should they invest in th

  • Q : The internal rate of return....
    Accounting Basics :

    Tennessee Corporation is analyzing a capital expenditure that will involve a cash outlay of $104,904. Estimated cash flows are expected to be $36,000 annually for four years.

  • Q : Determine the quantity labor variances for mason company....
    Accounting Basics :

    During May, Mason Company incurs 1,900 hours of direct labor at an hourly cost of $9.75 in producing 1,000 units of its finished product. Mason's standard labor cost per unit of output is $19 (2 hou

  • Q : A useful life of four years....
    Accounting Basics :

    The expected average rate of return for a proposed investment of $800,000 in a fixed asset, with a useful life of four years, straight-line depreciation, no residual value, and an expected total ne

  • Q : Calculate the actual quantity of materials....
    Accounting Basics :

    Edgar, Inc. has a materials price standard of $2.00 per pound. Six thousand pounds of materials were purchased at $2.20 a pound. The actual quantity of materials used was 6,000 pounds, although the

  • Q : Mighty safe fire alarm is currently buying....
    Accounting Basics :

    Mighty Safe Fire Alarm is currently buying 50,000 motherboard from MotherBoard, Inc. at a price of $65 per board. Mighty Safe is considering making its own boards.

  • Q : How will brooks account for the difference between the cash....
    Accounting Basics :

    Duncan Brooks needs to borrow $500,000 to open new stores. Brooks can borrow $500,000 by issuing 5%, 10-year bonds at 96. How much will Brooks actually receive in cash under this arrangement? How mu

  • Q : What is difference between variable costs and fixed cost....
    Accounting Basics :

    What is the difference between variable costs and fixed costs? What is an example of a variable cost? Explain why this is a variable cost. What is an example of a fixed cost?

  • Q : How to affect normal production....
    Accounting Basics :

    A business received an offer from an exporter for 20,000 units of product at $15 per unit. The acceptance of the offer will not affect normal production or domestic sales prices. The following data

  • Q : What is the sunk cost in this situation....
    Accounting Basics :

    Raven Company is considering replacing equipment which originally cost $500,000 and which has $460,000 accumulated depreciation to date. A new machine will cost $790,000. What is the sunk cost in t

  • Q : What is the differential cost of producing product....
    Accounting Basics :

    Pheasant Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $30 per pound and costs $28 per pound to produce.

  • Q : Consider the degree of operating leverage....
    Accounting Basics :

    Stratford Company distributes a lightweight lawn chair that sells for $40 per unit. Variable expenses are $20.00 per unit, and fixed expenses total $200,000 annually.

  • Q : What would be the amount of differential cost....
    Accounting Basics :

    A business is operating at 90% of capacity and is currently purchasing a part used in its manufacturing operations for $15 per unit. The unit cost for the business to make the part is $20, including

©TutorsGlobe All rights reserved 2022-2023.