• Q : Appear either unframed or framed and matted....
    Accounting Basics :

    President of Greetings Inc., created Wall Décor unitof Greetings 3 yrs ago to increase company's revenue &profits. Wall Décor's revenues have grown quickly butappears to be losing

  • Q : Prepare a schedule showing the intangible section of lewis....
    Accounting Basics :

    A patent was purchased from Craig Company for $4,000,000 on June 1, 2010. Lewis estimated the remaining useful life of the patent to be eight years.

  • Q : What is the unit cost below which forever ready company....
    Accounting Basics :

    Accepting Business at a Special Price Forever Ready Company expects to operate at 85% of productive capacity during May. The total manufacturing costs for May for the production of 25,000 batterie

  • Q : What are the ethical principlesunderlie....
    Accounting Basics :

    IMA's overarching ethical principles include: Honesty, Fairness,Objectivity, and Responsibility. What are the ethical principlesunderlie IMA's statement.

  • Q : Electronics manufactures audio equipment....
    Accounting Basics :

    Gazz's days sales outstanding (Accounts Receivable/Avg dailycredit sales) figures increased steadily in 2008 & spikeddramatically in 2009, peaking at 120 days in the 2nd quarter.

  • Q : What is this firms times interest earned ratio....
    Accounting Basics :

    Jersey Corporation has total interest expense of $10,000, sales of $1 million, a tax rate of 40%, and net income (after taxes) of $60,000. What is this firm's times interest earned ratio?

  • Q : What was the amount of accumulated depreciation on the asset....
    Accounting Basics :

    Mayer Instrumentation sold a depreciable asset for cash of $500,000. The original cost of the asset was $1,600,000. Mayer recognized a gain of $63,000 on the sale.

  • Q : How many units have been transferred out to finished goods....
    Accounting Basics :

    Beginning Work in Process 25,000 units Started into Production 200,000 units Ending Work in Process 50,000 units How many units have been transferred out to finished goods during the period?

  • Q : What method of depreciation will give the highest amount....
    Accounting Basics :

    Machinery is purchased on May 15, 2009 for $55,000 with a $5,000 salvage value and a five year life. The half year convention is followed. What method of depreciation will give the highest amount o

  • Q : Prepare the necessary journal entries....
    Accounting Basics :

    On Apr 1 2008, OB Company entered into a 10 yearfranchise agreement with a group of individuals.The firm recevies a$300000 initial franchise fee & agrees to assist.

  • Q : What are the total gross number of units to be assigned cost....
    Accounting Basics :

    Department W had 2,400 units, one-third completed at the beginning of the period, 14,000 units were transferred to Department X from Department W during the period, and 1,800 units were one-half com

  • Q : What amount should seldin report....
    Accounting Basics :

    Seldin Company owns a royalty interest in an oil well. Thecontract stipulates that Seldin will receive royalty paymentssemiannually. On Jan 31 and July 31.

  • Q : How much is hess break-even point....
    Accounting Basics :

    Hess, Inc. sells a product with a contribution margin of $12 per unit, fixed costs of $148,800, and sales for the current year of $200,000. How much is Hess's break-even point?

  • Q : How many units were started into production....
    Accounting Basics :

    Gloria Company had no beginning work in process. During the period, 12,000 units were completed, and there were 1,200 units of ending work in process. How many units were started into production?

  • Q : Number of vehicles in a tax year....
    Accounting Basics :

    A person buysand sells a number of vehicles in a tax year and makes asignificant amount of profit in the process. Will such profit betaxable as capital gain?

  • Q : Why the thomlin company uses a predetermined overhead rate....
    Accounting Basics :

    The Thomlin Company forecasts that total overhead for the current year will be $15,000,000 and that total machine hours will be 200,000 hours. Year to date, the actual overhead is $15,500,000 and th

  • Q : One of two broadstrategies....
    Accounting Basics :

    Generally, companies follow one of two broadstrategies: offering a quality product at a lowprice, or offering a unique product or service priced higher thanthe competition.

  • Q : Compute the direct labor variance including its rate....
    Accounting Basics :

    Tuna Company set the following standard unit costs for its single product. Direct materials (25 Ibs. @ $4 per Ib.) $100.00 Direct labor (6 hrs. @ $8 per hr.)

  • Q : Carver company purchased machinery....
    Accounting Basics :

    Carver Company purchased machinery on January 1,2007 at a cost of $200,000. The machinery has an estimated usefullife of five years and a $20,000 residual value.

  • Q : Dicuss the benefit of using flexible budgets....
    Accounting Basics :

    Basic flexible budgeting (L.O. 2) Centron, Inc., has the following budgeted production costs: Direct materials $0.40 per unit Direct labor 1.80 per unit Variable factory overhead 2.20 per unit Fixed

  • Q : How to compute arrows direct material variances....
    Accounting Basics :

    Total overhead incurred amounted to $508,400. Budgeted fixed overhead totals $1.8 million and is spread evenly throughout the year. 4. Actual production amounted to 6,500 completed units.

  • Q : Describe the net book value of the store equipment....
    Accounting Basics :

    Exquisite jewelers is developing its annual financial statement for 2012. The following amounts were correct at December 31, 2012; cash $58,000; accounts receivable, $71,000;

  • Q : Amount of unexpired insurance applicable....
    Accounting Basics :

    The balance in the prepaid insurance account, before adjustment at the end of the year, is 11,500. Journalize the adjusting entry required under each of the following alternatives for determing the

  • Q : Determine the labor rate variance and the labor efficiency....
    Accounting Basics :

    Variances for direct materials and direct labor Banner Company manufactures flags of various countries. Each flag has a standard of eight square feet of fabric and three hours of direct labor time.

  • Q : Why the watson uses four units of direct material....
    Accounting Basics :

    All sales are made on account at $20 per unit. Sixty percent of the sales are collected in the month of sale; the remaining 40% are collected in the following month.

©TutorsGlobe All rights reserved 2022-2023.