--%>

Market demand function

The market  for good X consists  of 2 consumers. consumer  1',s demand  for good X is:

X1 :  15 - 3Px + 0.5PY + .02I1

I1 and I2 are incomes of consumer 1 and 2, respectively.  Px and Py are the prices of goods X and Y, respectively.

a. What is the equation  for the market  demand  function  for X? Graph the two individual demand curves and the market  demand  curve  for the case which  I1 : $2000, I2: $3000, and Py:$ 10.

b. Suppose Px rises  from $5 to $5.05. What is the market price elasticity of demand?

c. Suppose  income  is redistributed so that each consumer  has $2500. If Px: 5 and Py: 10, how much does the quantity of X demanded  change because  of the redistribution?

E

Expert

Verified

a) Equation for consumer 1: X1= 15-3Px + 0.5 Py +0.2I1

Equation for consumer2:  X2= 15-3Px + 0.5 Py + 0.2 I2

Market demand curve is  calculated by aggregating the individual demand curves.

So, By adding the two demand curves we get:  X*=30-6Px +Py + 0.2I1+ 0.2I2

Put the value of Py and I1 and I2.

X*= 30 -6Px + 10 + 0.2(2000) + 0.2(3000) is the market demand curve for the good X

Individual Demand curves will be:

X1= 15-3Px +5 + 400 or X1= 420-3Px
X2= 15-3Px+ 5 +600 or X2= 620-3Px
X*= 30-6Px + 10+ 1000 or X*= 1040-6Px

b. For market   price  elasticity we use market demand curve:

X*= 1040- 6Px

Elasticity:
dx/dp(p/x)=
dx/dp= -6
-6(5/1010)=-0.029

P= original price-which is 5(that is price before the price change)
X= orginal  quantity: quantity demanded at original price of 5= 1040-6(5)=1010
And dx/dP=slope of market demand curve

c. Now each consumer has 2500. So, Put the values In the market demand curve:

X*= 2040-6Px
If Px=6
Then X* demanded will be 2004
And Earlier it would be: X*= 1040-36= 1004
So the change in quantity demanded will be: 1000

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : More elastic demand for labor The

    The demand for labor is more elastic the: (i) larger labor costs are like a proportion of total costs. (ii) shorter the time interval considered. (iii) greater the supply of labor. (iv) more difficult this is to substitute one resource for another. (v

  • Q : Value of the marginal product of labor

    The Profit-maximizing firms which operate in the competitive resource and output markets adjust the labor inputs till the wage rate equivalents the: (i) Average revenue from the output. (ii) Output price equivalents the average variable cost. (iii) Marginal utility of

  • Q : How is Economic policy more scientific

    Which of the given LEAST describes the widespread but erroneous view which economists seldom agree: (1) The media focuses upon controversy, not agreement. (2) Political considerations, more than economic logic, find out policies. (3) Some economists may feel obligated

  • Q : What is APS What is APS? APS = S/Y. It

    What is APS? APS = S/Y.It is the ratio of income to saving which is termed as APS.

  • Q : Selling footballers-the economic

    State economic arguments on whether a football club must sell a significant player?

  • Q : Problem on least likely Inferior Goods

    Chris ate Ramen Noodles or pinto beans for each and every meal whereas an impoverished college student. Chris graduated and landed a job beginning at a yearly salary of $50,000. Chris’s demands for the Ramen Noodles and pinto beans were most lik

  • Q : Compare firms with substantial market

    Compared to Firms A and B as well as C, Firm D is: (1) a firm along with substantial market power. (2) a pure price taker and quantity adjuster. (3) least possible to generate economic profit in the long run. (4) a total revenue maximizer when it produces output level

  • Q : Income elasticity of demand computations

    When yearly per capita income increases from $13,500 to $26,500 and custom car sales increase from 100,000 to 200,000, by using the arc elasticity formula, then the income elasticity of demand is: (i) 0.50. (ii) 0.75. (iii) 1.00. (iv)

  • Q : Define autonomous investment Autonomous

    Autonomous investment: Investment that is made up without depending on the gain of the enterprise.

  • Q : Find price elasticity of demand for

    Suppose yearly steel sales double to 80 million tons while the price falls $40 per ton, to $180 per ton. Therefore price elasticity of demand for steel is approximately: (w) 3.333. (x) 10.000. (y) 2.500. (z) 6.667.

    Discover Q & A

    Leading Solution Library
    Avail More Than 1421360 Solved problems, classrooms assignments, textbook's solutions, for quick Downloads
    No hassle, Instant Access
    Start Discovering

    18,76,764

    1943952
    Asked

    3,689

    Active Tutors

    1421360

    Questions
    Answered

    Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!

    Submit Assignment

    ©TutorsGlobe All rights reserved 2022-2023.