--%>

Marginal utilities for additional good

When each ice cream cones cost $2 and fried grits are of $4 per pound and your marginal utilities from an additional cone or an additional pound of fried grits per month are each of 40 utils, then, given your present budget, you: (1) Are presently maximizing your satisfaction. (2) Can profit by purchasing more cones and less fried grits. (3) Would purchase more fried grits and fewer cones when you inherited some money. (4) Can profit by eating more fried grits and less ice-cream.

Can someone help me in getting through this problem.

   Related Questions in Microeconomics

  • Q : Competitive advertising as waste of

    Economists have conventionally concluded which, from the vantage point of society as an entire, competitive advertising in that case: (1) enables consumers to make more efficient economic choices. (2) is a waste of resources. (3) cons

  • Q : Long Run-Firm can vary all inputs I

    I have a problem in economics on Long Run-Firm can vary all inputs. Please help me in the following question. In long run: (1) Firm can vary all the inputs. (2) Firm can vary few inputs, however not all. (3) Capital starts to depreciate. (4) Output increases.

  • Q : Tourism effects How tourism effects in

    How tourism effects in an upcoming industry?

  • Q : Law of demand is price in the law of

    is price in the law of demand an absolute or relative price

  • Q : Elucidate business cycles Elucidate

    Elucidate briefly business cycles and what role do the Federal Government and Federal Reserve has in trying to manage them?

  • Q : Emergence and development of common

    The economist most intimately identified along with the emergence and early development of common equilibrium analysis was: (w) Adam Smith. (x) Leon Walras. (y) Alfred Marshall. (z) William Stanley Jevons. Can some

  • Q : Existence of Diseconomies I have a

    I have a problem in economics on Existence of Diseconomies. Please help me in the following question. Diseconomies of the scale exist if: (1) Price reduces as more units are sold. (2) Total costs reduction as output raise. (3) Average costs raise as output rises. (4)

  • Q : Substitution problem on consumption I

    I have a problem in economics on Substitution problem on consumption. Please help me in the following question. Teddy forever eats peanut butter and jelly sandwiches for lunch as he should live on $20 dollars a week. Jelly jumped in price and, to plea

  • Q : Problem on Proprietorships Can someone

    Can someone please help me in finding out the accurate answer from the following question. The most general legal form of business in United States is: (1) Sole proprietorships. (2) Partnerships. (3) Cooperatives. (4) Corporations.

  • Q : What is Complements Complements : The

    Complements: The two goods for which a rise in the price of one good leads to a reduction in the demand for other.