Problem on flow rate of natural gas
Natural Gas is flowing through a 10 inch schedule 40 pipe. The gas is at 109°F and 7.3 psig. The outside air temperature is 92°F. If the flow rate of the gas is 8,000 SCFM: What is the flow rate in lb/hr?
Expert
The cross sectional Area of the Pipe
= (22/7)*((power(10.75,2)-power(10.02,2))= 47.65231429*0.00694444444=0.330918849sq ft
Now the volumetric flow rate 8000 SCFM means 8000 cubic ft
PV=nRT
P=7.3 psig=7.3+14.7 psi =22psi=22*6894.75729 pa
=151684.6604Pa
V=8000 cuft V=8000*0.0283168466 cubic meters=226.5347728 Cu m
Temp =306.4833K
N= 151684.6604Pa*226.5347728 Cu m/(8.314J/K-mole*306.4833K)= 13485.27177 mole
Considering the Nutral gas is methane CH4 =16kg/mole
So Mass flow rate =215764.3484Kg/Hr =475678.9634lb/hr
The feed to an ammonia synthesis reactor contain 25 mole% nitrogen and the balance hydrogen. The flow rate of the stream is 3000 kg/hr. Calculate the rate of flow of nitrogen into the reactor in kg/hr. (Hint: First calculate the average molecular weight of the mixture).
Calculate the pressure at the bottom of a column of Ethanol 100 ft high using a pressure (force) balance in American Engineering Units.
you look up the specific gravity of 96% H2SO4 and find it is 1.858.calculate the weight
I) Sulphur dioxide (SO2) with a volumetric flow rate 5000cm3/s at 1 bar and 1000C is mixed with a second SO2 stream flowing at 2500cm3/s at 2 bar and 200C. The process occurs at steady state. You may assume ideal gas behaviour. For SO2 take the heat capacity at constant pressure to be CP/R = 3.267+5
what is the latent heat of vaporization for hexane
A stream of steam at 15 bar and 300 oC is used to produce work using a steam turbine. a. Before the turbine, steam flows in a pipe (4 cm in diameter) at a mass flow rate of 3 g/s. Calculate the mean velocity in the pipe
Using the vapor pressure data provided below, estimatei) the heat of sublimation of ice,ii) the heat of vaporization of water,iii) the heat of fusion of ice and compare your estimate with the published value of 6010 J/moLiv) the triple point of wate
Consider a chemical reaction: a CH3-CH=CH2 + b NH3 + c O2 → d CH2=CH-C≡N + e H2O 1. &
A steady-state flow process is used to heat methanol in a tank. The incoming stream is at 2 bar and 25 oC and has a flow rate of 5 kg/s. The outgoing stream is at 1 bar, 100 oC. Heating is provided by a heating coil immersed in a tank. Given the
I) Sulphur dioxide (SO2) with a volumetric flow rate 5000cm3/s at 1 bar and 1000C is mixed with a second SO2 stream flowing at 2500cm3/s at 2 bar and 200C. The process occurs at steady state. You may as
18,76,764
1939618 Asked
3,689
Active Tutors
1446210
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!