--%>

Problem on annual mortgage payment

You just took out a variable-rate mortgage on your new home. The mortgage value is $100,000, the term is 30 years, and initially the interest rate is 8%. The interest rate is fixed for 5 years, after which the time rate will be adjusted according to the prevailing rates. The latest rate can be exerted to your loan either by changing the amount payment or by changing the length of mortgage.

a) Supposing annual payments, what is the original annual mortgage payment?

b) Make an amortization schedule for the first 5 years. Then What is the mortgage balance after 5 years?

c) When the interest rate on mortgage changes to 9% after 5 years, then what will be the latest annual payment which keeps the similar termination time?

d) Under the interest change in part (c), what will be the new term if the payments remain the same?

E

Expert

Verified

a) The annual payment , M, can be computed using the following equation

1651_mp1.jpg

From the question, PV=$100,000 and r = 8% , substituting to the equation and we get
M = 100,000 / annuality factor (30,8%)
=> M = 100,000 / 11.26
=> M = $8,882.74

b)

1633_mp2.jpg

The balance after year 5 will be $96022.26-$1200.96 = $94,821.30

c) The PV of mortgage after year 5 is $94,821.30
Using the same formula as part a), let the new mortgage payment by M1

2430_mp3.jpg

From the question, PV= $94,821.30 and   = 9% , substituting to the equation and we get
 $94,821.30 / annulity factor (25,9%)
From Excel, we can compute the annuality factor, which is 9.823

M1 = $94,821.30/9.823 = $9,653.40

d) Using the same result in part (c ),

1636_mp4.jpg


From the question, PV= $94,821.30 and   = 9% , substituting to the equation and we get

1800_mp5.jpg

Solving the equation and we get T = 37.57
Therefore, it requires a total of 38 years to repay the mortgage if the payment remains the same.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Capital Structure Case Study 1 You work

    Case Study 1 You work in Walt Disney Company's corporate finance and treasury department and have just been assigned to the team estimating later today. You quickly realize that the information you need is readily available online. 1) Go to http://finance.yahoo.com. under " Market Summary," you

  • Q : Calculating Beta when market

    A company with a market capitalization of $100 million has no debt and a beta of 0.8. What will its beta be after it borrows $50 million (giving that there are no other changes and no taxes)?

  • Q : What is nonlinearity in option pricing

    What is nonlinearity in option pricing model?

  • Q : Explain Cost of capital aspect Cost of

    Cost of capital aspect: Estimation of WCR is beneficial from the point of view of cost of capital too. A sound working capital position is beneficial from the point of view of both owners and lenders of the company. A sufficiently positive position me

  • Q : Provide three examples of mutually

    provide three examples of mutually exclusive projects?

  • Q : Active versus Passive fund managers

    Active vs. Passive fund managers: Passive fund managers adopt a long term buy and hold strategy. Usually, stocks are purchased so that the portfolio’s returns will track those of an

  • Q : What is Project Budget Project Budget :

    Project Budget: Collecting all costs related with completing a project is budget process. The Project Management Institute states that "aggregating the predictable costs of individual actions or work projects (establishing) an authorized cost baseline

  • Q : What did better mean specified by

    What did ‘better’ mean specified with Markowitz questioned regarding portfolio selection?

  • Q : Assessing market expectations using CAPM

    Assume that the risk-free rate is 1% and the expected market return is 9%. You are considering purchasing Super Soft stock, which currently sells for $100 a share and will pay its next (annual) dividend of $1.00 exactly one year from today. Super Soft is considered to

  • Q : Calculate present value of expected

    When valuing the shares of my company, I calculate the present value of the expected cash flows to shareholders moreover I add to the result obtained cash holdings and liquid investment. Is that correct?