--%>

Problem on annual lease payments

Taurus Corporation needs a computer, which it can buy for $100,000. Taurus will depreciate the computer uniformly over its useful life of 5 years. An investment tax credit of 7% is also available, and the computer will have no residual value. Taurus plans to borrow the money at an interest rate of 10% specifically to finance the purchase. The tax rate of Taurus is 35%. Gemini Leasing Corporation can also lease the same computer to Taurus for the same period. Calculate the annual lease payments, made in advance each year, and their tax benefit taken right away, that will make Taurus indifferent to leasing or buying.

E

Expert

Verified

If the company has to be indifferent to leasing or buying, the net present value has to be set at zero. Let L be the annual lease payment. The after-tax cost of borrowing is 10% (1 – 0.35) = 6.5%.
Depreciation tax shield lost = (100000/5)*0.35 = $7000
Investment tax credit = 100000*7% = 7000/5 = $1400
Lost credit and shield = 7000 + 1400 = 8400
NPV = 0
100,000 – 0.65L – (0.65L*3.426) – (8400*4.156) = 0
2.8769L = 65089.6
L = $22,624.91

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Calculating Super normal profit The

    The case study of an economic analysis is done for Schlumberger, oilfield Service Company.  They are No. 1 in terms of market caps, revenue and employees globally. When any references are used/outside sources (except for Schlumberger's annual reports and financia

  • Q : What is Money Spreads Money Spreads :

    Money Spreads: Option trading strategies can be classified into various types like those pertaining to combination of one option with another option or set of options, other derivative contracts, stocks, etc. This paper focuses mainly on money spreads

  • Q : Finance You expect KT industries (KTI)

    You expect KT industries (KTI) will have earnings per share of $3 this year and expect that they will pay out $1.50 of these earnings to shareholders in the form of a dividend. KTI's return on new investments is 15% and their equity cost of capital is 12%. The value of a share of KTI's stock is clos

  • Q : Public Finance which type of tax,

    which type of tax, direct or indirect is applicable in underdeveloped countries? Why? Show your critical areas and weaknesses.

  • Q : In which cases use different WACCs Is

    Is this possible to use different WACCs within order to discount each year’s flows? In which cases?

  • Q : Efficiency Ratios Efficiency Ratios :

    Efficiency Ratios: These ratios comprise Receivables Turnover, Inventory Turnover, Asset Turnover and Net Working Capital Turnover ratios. Efficiency ratios show the utilization of Assets of the company thus as to generate Revenue that is, the best ut

  • Q : Explain consensus among the chief

    Is there any consensus among the chief authors in finance concerning the market risk premium?

  • Q : Who explained put–call parity Who

    Who explained put–call parity?

  • Q : Markets are expected to be Volatile

    When Markets are expected to be Volatile: For the bear and bull strategy to yield gains, it is essential that the trader takes a view on the direction of the market i.e. either bearish or bullish, and accordingly implement the strategic choice. More o

  • Q : Analysis on Stock Prices Using the last

    Using the last 3 years of closing stock prices on the first trading day of each month from January,  2010 through December 2012 for Apple (APPL) and the S&P 500 (market) for the same date range 1)    &n