--%>

Problem on Stock per share value

ABC Company plans to buy back 1 million shares of its own stock from its cash reserves at $50 a share. This will raise the bankruptcy costs by $10 million, and the debt/assets ratio from 35% to 40%. The income tax rate of the company is 30%. Determine the value of the stock per share after this buyback. Is the company making the correct move?

E

Expert

Verified

Shares repurchased = 1 million*$50 = $50 million

Increase in bankruptcy costs = $10 million

Assume the total value is $1000 million. Since the debt-to-assets ratio is 35% initially, the value of debt is $350 million and that of equity is $650 million. Assuming that the after-tax cost of debt is 5.6%

Value of firm after buy back = 1000 + 50*.3 – (10*.3)/0.056 = 961.43 million
Value of equity = 0.6*961.43 = 576.88
Share price before buy back = 650/50 =13 million shares
Since 1 million is bought back,
Share price after buyback = 576.88/12 = $48.07

Hence the company is not making the right move.

   Related Questions in Corporate Finance

  • Q : Calculating Beta when market

    A company with a market capitalization of $100 million has no debt and a beta of 0.8. What will its beta be after it borrows $50 million (giving that there are no other changes and no taxes)?

  • Q : How form a portfolio with higher

    Does this make any sense to form a portfolio comprised of companies along with a higher return/dividend?

  • Q : What is Net Operating Profit after Tax

    What is Net Operating Profit after Tax (NOPAT)?

  • Q : Is this possible to make money in the

    Is this possible to make money in the stock market while the quotations are going down? And what is credit sale?

  • Q : Explain any indisputable model for

    Is there any indisputable model for valuing the brand of a company?

  • Q : Explain realization of name valuation

    I suppose that a valuation consciously realized in my name tells me how much I have to offer for the company, am I right?

  • Q : Purchaing or leasing problem Crawford

    Crawford Corporation is planning to lease a machine for the next 4 years for an annual lease payment of $3,000 paid in advance, plus a non-refundable initial fee of $3,000. There is a 1-year delay for the tax benefits of leasing. Crawford may buy the machine, deprecia

  • Q : Porters Primary activities Porter’s

    Porter’s Primary activities: 1. Inbound Logistics: • Suppliers’ details.• Storage details with respect to materials.• Details regarding pl

  • Q : Operational efficiency and

    Distinguish between Operational efficiency and informational efficiency?

  • Q : Affect the value of the stock Is the

     Is the value of this stock dependent on how long you plan to hold it? In other words, if your planned holding period were 2 years or 5 years rather than 3 years, would this affect the value of the stock today, P0? Explain your answer.<